Jehněčí roštěnec není nejlevnější pochoutka. Jehněčí jehněčí maso má obvykle 8 žeber. Na slavnostním stole pokrm vypadá působivě a překvapí hosty svou vůní a šťavnatostí. Jehněčí jehněčí roštěnec se čas od času ukáže jako dokonalý, pokud je uvařeno pomocí technologie sous vide. To znamená, že za pár hodin vaření dosáhnete stejně chutného a stejnoměrně uvařeného jehněčího.
Sous vid jistě dělá zázraky, ale doporučuje se kupovat maso od důvěryhodného farmáře.
Pro přípravu stojanu je lepší koupit mléčné jehněčí maso. Jeho stáří by nemělo přesáhnout 6 měsíců. Taková jatečně upravená těla se vyznačují jemnou mléčnou vůní, maso má růžový odstín, kosti jsou umístěny v krátké vzdálenosti od sebe. Neexistuje žádný specifický pach jehněčího.
Před nákupem zatlačte na maso prstem. Svíčková by měla být pevná a důlek by měl rychle získat svůj původní tvar. Z mražené panenky je nejlepší nevařit. Je lepší vzít čerstvou nebo chlazenou část jatečně upraveného těla.
- Jehněčí rošt (8 žeber) 1 ks
- Sůl a pepř
- Olivový olej
- Koření
-
Sous vide ohřejte na požadovanou teplotu na základě obecně uznávaných hodnot (tabulka stupně propečení jehněčího jehněčího masa níže)
-
Můžete si koupit kus jatečně upraveného těla s předem upraveným tukem a masem ve vzdálenosti 5 cm od žebra. Tomu se říká francouzská svíčková. Další možností je udělat totéž sami. Nebo se ničeho nedotýkejte a nechte vše na stejných místech – podle vašeho uvážení. Při nákupu jehněčího jehněčího masa požádejte prodejce o oříznutí lopatky a páteře (svíčkové).
-
Pokud chcete maso krájet bez pomoci, umístěte korpus do svislé polohy, abyste provedli první řez. Nyní rozřízněte jehněčí rošt v přímce podélně. Vzdálenost od okraje by měla být 2,5 cm Maso otočte a pokračujte v krájení. Poté se manipulace opakuje a provede se další řez. Vzdálenost od okraje žeber je 5 cm.To pomůže po uvaření snadno oddělit maso od kosti.
-
Vysajte stojan s pepřem, solí, olivovým olejem a kořením podle potřeby.
-
Pomocí vakuového svařovacího zařízení odstraňte přebytečný vzduch a poté sáček pevně uzavřete. Přendejte ji do sous vide misky a zapněte termostat na 2 hodiny.
-
Hotové jídlo vyjměte ze sáčku a jemně osušte ubrousky. Dále čistou kuchyňskou utěrkou uchopte konce žeber v místě, kde se krájí kostra. Jehněčí maso oddělte od kosti. Oškrábejte žebra pomocí speciálního nástroje na oddělování masa od kostí (vykosťovací nůž). To je nezbytné, aby se z nich odstranila zbývající pojivová tkáň. Tento způsob manipulace se stojanem na mléčné jehněčí vypadá na jídelním stole skvěle.
-
Na vysokou teplotu dobře rozehřejte nepřilnavou pánev a poté přidejte olivový olej. Měl by vyplnit povrch pánve tenkou vrstvou. Po rozehřátí pánve do ní přendejte hotovou jehněčí panenku tak, aby vrstva tuku byla na dně. Přitlačte kuchyňskou utěrkou. Maso by mělo být opečené dokřupava, dozlatova. Poté plotýnku vypněte a část korpusu položte stranou s masem na povrch pánve. Nechte misku v tomto stavu půl minuty a poté ji vyjměte z pánve.
-
Maso je připraveno k jídlu. Může být posypán jemně nasekanými bylinkami. Dobrou chuť!
Pečicí stůl pro jehněčí rošt:
Teplotní režim |
Stupeň propečení masa |
70°C |
well done |
65°C |
medium well |
60°C |
medium |
55°C |
medium rare |
52°С |
rare |